Dermapen / Mikroiğneleme / Dermaroller

Ucunda çok sayıda milimetrik iğne bulunan bir cihazla, cilt yüzeyinde yüzlerce mikroskopik delme yapan, böylece cildin doğal iyileşme mekanizmasını başlatan bir tedavi yöntemidir.

Nasıl etki eder?

Milimetrik iğneler yardımı ile ciltte kontrollü bir hasar oluşturularak, dokunun kendi tamir mekanizmalarını harekete geçirmesi ve kendini onarması sağlanır. Açılan mikro kanalların çevresindeki deri korunur ve en az epidermal hasar ile deride yeniden yapılanma oluşur. Mikroiğneleme yöntemi dermaroller gibi üzerinde iğneler bulunan silindirik bir medikal cihazla uygulanabildiği gibi, iğnelerin derinliği ve hızı ayarlanabilen kalem şeklinde elektrikli veya şarjlı cihazlarla da uygulanabilmektedir.

Uygulama esnasında 0,5-2,5mm uzunluğundaki iğneler ile üst deride 1cm² ‘de 250-500 mikrokanal oluşturulur. Açılan bu kanalların her biri deride bir yara gibi algılanır. Cilt bu yaraları kapatmak için o bölgede kan dolaşımını artırıp, çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak kendini onarmaya çalışır. Sonuçta kollajen ve elastin yapımı tetiklenir ve cilt yenilenmesi meydana gelir. Ayrıca işlem sırasında deri yüzeyine uygulanan PRP, çeşitli vitaminler, büyüme faktörleri veya hyaluronik asit içeren solüsyonlar açılan bu mikrokanallardan deri altına iletilmek üzere kullanılabilir.

Hangi durumlarda ve nasıl kullanılır?

Mikroiğneleme yöntemi en sık akne izlerinin giderilmesi, cilt yenilenmesi, sıkılaştırılması ve gençleştirilmesi, ince kırışıklıkların azaltılması, gözeneklerin sıkılaştırılması, cilt lekelerinin ve cilt ton eşitsizliklerinin düzeltilmesi, çatlakların tedavisi, yanık ve ameliyat izleri ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.

İşlemin konforlu yapılabilmesi için öncesinde anestezik krem ile cilt uyuşturulur.  Uygulama 15-30 dakika sürer. İşlem sırasında amaçlanan iyileşmeyi sağlamak üzere peptid, antioksidan  ve vitaminler gibi cildin yenilenmesini sağlayacak ürünler veya PRP cilt yüzeyine uygulanır ve bu mikrokanallardan ürünün cilde geçişi ile etkinlik artırılır.

Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrasında deride ortaya çıkan kızarıklık, ufak kanama alanları ve yanma hissi saatler içinde azalır ve 1 -2 gün sonra kaybolur. İşlem sonrasında düzenli olarak güneşten koruyucu kullanmak gerekir. İhtiyaç duyulduğunda nemlendirici ürünler kullanılabilir. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca aşırı spor yapmaktan, sıcak duş almak, sauna ve hamama gitmekten kaçınılması önerilir.

Kaç seans uygulanır ve uygulama sıklığı nasıldır?

Uygulama amacı ve işlem yapılan bölgeye göre değişmekle beraber 2-10 seans uygulanır. İki işlem arası 2-4 hafta kadardır.

Etkisi ne zaman görülmeye başlar?

İşlemden ortalama 6 hafta sonra gözle görülen sonuçlar başlar, maksimum etki 3 ayda elde edilir. Elde edilen sonuç kalıcıdır.

Oldukça güvenli bir uygulamadır. Her yaşta, her tür cilt tipinde, yaz aylarında dahi yapılabilir. Tedavi etkinliği fazla, maliyeti ise düşük bir tedavi yöntemidir.