İğneli radyofrekans / Altın iğne

Mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans uygulaması son yıllarda kullanılmaya başlanmış ve cilt gençleştirme ve iz tedavisinde en çok tercih edilen uygulamalar arasına girmiştir. Bu sistem deride ince kanallar açarak başlatılan doğal yara iyileşmesi süreci ile radyofrekans enerjisinin ısıtıcı etkisini birleştirir.

Mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans işleminde, uygulama başlığında bulunan özel tasarlanmış mikro iğneler cildin altına iner ve derin tabakaya radyofrekans enerjisini iletir. Cilde giren ince iğnelerin oluşturduğu mikro hasarlanma, büyüme faktörlerinin çoğalmasını ve dolayısı ile derinin kendini onarma ve yenileme sürecini başlatmasını sağlar. Alt tabakaya iletilen enerji ise dokuları ısıtır ve ısınmanın etkisi ile kollajen sentezi uyarılarak ciltte yenilenme sağlanır. Parlak ve gergin bir cilt oluşumu gözlenir. Uygulama sırasında ucu iletken, gövdesi yalıtılmış iğneler kullanılması nedeni ile derinin üst tabakası korunur ve belirgin bir yara oluşmaz.

İğneli radyofrekans cilt yenilenmesi ve kalitesinin arttırılması ihtiyacı duyulan:  ince kırışıklıkların, sivilce ve yara izlerinin, genişlemiş gözeneklerin tedavisinde; gözaltı elastikiyet kaybı, boyun çizgileri ve elastikiyet kaybının giderilmesinde; çene konturunun belirginleşmesi ve ciltteki ton farklılıklarının giderilmesi amaçları ile kullanılır. Cildin genç ve dolgun görünüm alması sağlanır. Tüm yüz, boyun bölgesi, dekolte ve el kullanılabildiği bölgelerdir.

Daha konforlu ve ağrısız bir işlem olabilmesi için uygulama yapılacak alan lokal anestezikli bir krem ile uyuşturulur. Kişiye özel başlık sisteme takılır ve uygun dozlar belirlenir. İşlem yaklaşık 30-45 dakika sürer. İşlemden sonra uygulama alanında birkaç gün süren kızarıklık, ödem ve kabuklanma oluşabilir. Bu süre zarfında nemlendiriciler, antibiyotikli kremler ve güneşten koruyucular kullanılır.

İğneli radyofrekans işlemi tek başına uygulanabilir veya PRP ile kombine edilebilir. Hangi amaçla yapıldığına bağlı olarak değişmekle beraber seans sıklığı ve sayısı genellikle 3-4 haftada bir, 3-6 seanstır. Etkinlik ilk uygulamadan itibaren fark edilir. Önerilen tedavi seansları tamamlandıktan 3 ay sonra bile ciltteki yenilenme devam eder.

Her mevsim uygulanabilen, yüzün ifadesinde ve mimiklerde değişiklik oluşturmayan güçlü etkinliğe sahip güvenli bir uygulamadır. Ancak hamile ve emzirenlerde, kalp pili taşıyanlarda kullanımı uygun değildir.