Saç Tedavileri

Normal şartlarda, her gün yaklaşık olarak 50-100 arasında saç teli ömrünü tamamlayarak dökülür ve yerini yeni bir saç teli alır. Bu sayının artması veya saçlarda incelme oluşması saç hacimde azalma ve seyrekleşmeye neden olur.

Anormal dökülme nedenleri nelerdir?

Anormal dökülmenin en sık nedenleri genetik ve hormonal faktörler, uygunsuz beslenme, stres, gebelik sonrası dönem ve vitamin eksiklikleridir. Saçlarda kırılmalara veya köklerde harabiyete neden olan deri hastalıkları ve başta enfeksiyonlar, kansızlık ve tiroid hastalıkları olmak üzere bazı sistemik hastalıklar da saçlarda dökülmeye neden olabilir.

Saç dökülmesi nedenleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler için Saç dökülmesi (Alopesi) ve Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) yazılarımı da okumanızı öneririm.

Tedavide saç dökülmesine neden olan faktörlerin ortaya konması sonrasında, nedene yönelik en uygun tedavi alternatiflerinin seçilmesi gerekir. Saptanan nedene yönelik tedaviler ve alınacak önlemlerle saç dökülmesini geri çevirmek mümkün olabilir.
Saç dökülmesi tedavisinde medikal tedavilere ek olarak saç dökülmesini durduran, saçlı derinin kan dolaşımını hızlandırarak beslenmesini arttıran yardımcı tedaviler de vardır. Bu tedavilerin en etkilileri PRP ve Mezoterapidir. PRP ve Mezoterapi ile ilgili bilgileri içeren yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Saç için PRP

PRP tüm vücut dokularımızın çoğalmasını ve büyümesini sağlayan büyüme faktörlerini bol miktarda içerir. Bu faktörler saç köklerini uyararak yaşam süresini uzatır. Aynı zamanda saçlı deride kanlanmayı arttırır ve bu sayede saç köklerinin beslenmesini sağlayarak saç dökülmesinde azalma ve saç kalınlığında artış sağlar. PRP işleminde hastanın kendi kanı kullanıldığı için yan etki görülme riski oldukça düşüktür. Bulaşıcı hastalıklar açısından son derece güvenlidir ve alerji oluşma riski taşımaz. Hem erkeklerde hem kadınlarda uygulanabilir.
PRP uygulamasında kişinin önkol damarından alınan kanın santrifüj edilmesi ile hazırlanan özel plazma saçlı deriye ince uçlu iğneler kullanılarak enjekte edilir. Kişinin ihtiyacına, saç dökülmesinin tipine ve şiddetine göre 3 veya 4 haftada 1, 3-6 seans olarak uygulanır. Belirgin bir klinik iyileşme için en az 4 haftalık süre geçmelidir. Düzenli seanslarla yapılan tedavi sonrasında ihtiyaç duyulursa etkinin devamlılığını sağlamak için belirli aralıklarla tedaviye devam edilebilir. PRP tedavisinin mezoterapi ve dermapen ile kombine edilmesi daha etkili bir çözüm sağlar.

Saç için Mezoterapi

Saçları canlandırmak, dökülmesini durdurmak için uygulanan bir diğer tedavi saç mezoterapisidir. Saçların gelişmesini, saç köklerinin beslenmesini sağlayan ve kanlanmayı artıran vitaminleri, mineralleri ve dolaşım düzenleyicileri içeren ürünlerin saçlı deriye çoklu enjeksiyonlarla verilmesini sağlar. Bunun sonucunda daha canlı, parlak saçlar elde edilmesi hedeflenir, saç dökülmesi durur, saç telleri kalınlaşır. Saç mezoterapisi ihtiyaca göre 7-14 günde bir, 8-10 seans uygulanabilir. Saç mezoterapisinde ilk olumlu sonuçların görülmesi için 3 ay geçmesi gerekir. Yan etki riski oldukça az ve ihmal edilebilecek düzeydedir. Saç PRP’si ile kombine uygulanması başarı oranlarını arttırır.
Hem PRP, hem mezoterapi saçlarda dökülmeyi durdurmak ve yeni sağlıklı saç çıkmasını sağlamak amacı ile dermapen / mikroiğneleme / dermaroller tedavisi ile birlikte de kullanılabilir.